چرا استفاده از VPN رایگان ممکن است ایده خوبی نباشد

احتمالاً می‌دانید که اینترنت به آن اندازه که تصور می‌شود ایمن نیست. از کلاهبرداری گرفته تا هکرها و ویروس هایی که می توانند دستگاه شما را نابود کنند، دنیای مجازی میتواند مکانی ترسناک باشد.

تا به حال، احتمالاً در مورد استفاده از VPN (یک شبکه خصوصی مجازی) برای محافظت از خود نیز شنیده اید. به طور خلاصه، باید آدرس IP شما را مخفی کند و تمام ارتباطات دستگاه شما را رمزگذاری کند.

اگر یک شبکه مجازی قانونی باشد، هکرها در شناسایی دقیق دستگاه شما مشکل خواهند داشت زیرا IP واقعی شما مخفی است. و، حتی اگر آنها موفق به دستیابی به داده های شما شوند، در تلاش برای درک ارتباطات رمزگذاری شده با مشکل واقعی روبرو خواهند شد

بنابراین گرفتن VPN ایده خوبی است. اما آیا باید رایگان دریافت کنید؟

چرا باید قبل از نصب روی VPN رایگان دو بار فکر کنید

همانطور که دریافت یک VPN رایگان وسوسه انگیز است، این ضرب المثل: “چیزی به نام ناهار رایگان وجود ندارد” قطعا صدق می کند. ساخت و نگهداری یک VPN با کیفیت بالا که مشترکین خود را ایمن نگه می دارد، نیروی انسانی و پول نقد زیادی را می طلبد. به همین دلیل است که برنامه های برتر دارای اشتراک هستند.

از طرف دیگر، اگر اپلیکیشن رایگان باشد، سوالی که باید بپرسید این است: «از کجا درآمد دارند؟» به احتمال زیاد، آنها داده های کاربر خود را می فروشند یا برنامه آنها آنطور که باید امن نیست.

در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا نباید VPN رایگان نصب کنید:

1. آسیب پذیری های امنیتی شناخته شده

یک شبکه مجازی به اندازه رمزگذاری و پروتکلی که استفاده می کند ایمن است. اگر از VPN رایگان استفاده می کنید، این احتمال وجود دارد که با آخرین رمزگذاری و پروتکل ساخته نشده باشد، که عبارتند از:

  • AES-256 (رمزگذاری)
  • OpenVPN / IKEv2 (پروتکل)

برای به دست آوردن بهترین محافظت، به سرویسی نیاز دارید که از هر دو استفاده کند. پروتکل های امنیتی قدیمی در دنیای امروز کاملاً خطرناک هستند.

2. عفونت بالقوه بدافزار

هرچند باورنکردنی به نظر می رسد، بسیاری از این VPN های رایگان برای تزریق بدافزار (معروف به ویروس) به دستگاه ها ساخته شده اند. این برنامه های مخرب می توانند بدون توجه به دستگاه شما منتقل شوند زیرا هنگام نصب برنامه به آنها چراغ سبز نشان داده اید.

اگر خوش شانس باشید، احتمالاً با یک تلفن همراه با تاخیر مواجه خواهید شد. با این حال، بدافزار به راحتی می تواند رمز عبور و سایر اطلاعات حساس روی گوشی شما را برای مجرم بازیابی کند. تا آن زمان، شما پشیمان خواهید شد که خدمات ویژه ماهانه 9.99 دلار را انتخاب نکرده اید.

3. نگرانی های مربوط به حریم خصوصی

وقتی از VPN استفاده می کنید، حق حفظ حریم خصوصی دارید. متأسفانه، وقتی از VPN رایگان استفاده می کنید، نمی توانید انتظار داشته باشید که این حق رعایت شود . این احتمال وجود دارد که برای پرداخت صورتحساب ها، برنامه داده های کاربران را جمع آوری کرده و به اشخاص ثالث می فروشد. یا می‌تواند میزبان تبلیغاتی باشد که شما را به وب‌سایت‌هایی هدایت کند که اطلاعات شخصی شما را دنبال می‌کنند.

با توجه به موارد فوق، می بینید که قطعاً ارزش در نظر گرفتن یک سرویس پولی را دارد. اما، اگر بودجه کمی دارید چه؟ آیا داشتن یک شبکه مجازی رایگان بهتر از عدم وجود آن است؟

آیا VPN رایگان بهتر از بدون VPN است؟

این سوال خوبی است و پاسخ دادن به آن آسان نیست. وقتی VPN ندارید، بیشتر مراقب کارهایی هستید که روی دستگاه خود انجام می دهید. به عنوان مثال، ممکن است از وای فای عمومی استفاده نکنید زیرا می دانید که اگر در زمان نامناسبی در مکان نامناسبی قرار بگیرید، یک هکر می تواند ظرف چند ثانیه وارد دستگاه شما شود.

با این حال، اگر یک برنامه رایگان دارید، ممکن است وسوسه شوید که آن را «فقط یک بار» تغییر دهید و خود را در معرض خطر قرار دهید. این فقط درخواست پشیمانی است.

با این گفته، مواردی وجود دارد که می توانید از VPN “رایگان” استفاده کنید، به خصوص اگر ایمن بودن آن ثابت شده باشد

به جای آن چه باید بکنید

تعداد انگشت شماری VPN رایگان وجود دارد که ایمن در نظر گرفته می شوند. اما معمولاً اینها نسخه آزمایشی رایگان یا نسخه محدودی از یک شبکه مجازی معتبر پولی هستند.

اکثر VPN های پولی یک ضمانت آزمایشی یا بازگشت پول ارائه می دهند که به شما امکان می دهد از طیف کامل خدمات برای مدت زمان استفاده کنید. گاهی اوقات این برنامه ها پیشنهادهای عالی نیز ارائه می دهند، بنابراین ارزش امتحان کردن آنها را دارد. سایر VPN ها ممکن است نسخه محدودی داشته باشند که می توانید از آن استفاده کنید اما همچنان امنیت کامل را ارائه می دهد حتی اگر نتوانید کارهای زیادی را در دستگاه خود انجام دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]